Wystawa – Marcin Minor – „Baśnie wybrane braci Grimm”

Gdzie i kiedy:

  • WARSZAWA – 20.05 – 20.06 – Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów
  • LUBLIN

Baśnie są fundamentem i gwarancją ciągłości kultury. Stanowią ogromną wartość w procesie kształtowania osobowości dziecka, oswajają lęki, pomagają zrozumieć coraz bardziej skomplikowany świat, rozbudzić wyobraźnię, ukazać sens życia. Ich czytanie to międzypokoleniowy dialog, inspirujący do podejmowania fundamentalnych kwestii i rozważenia praw rządzących także współczesnym światem.

Niniejsza wystawa jest zaproszeniem do świata baśni poprzez sztukę, zaproszeniem do świata wyobraźni Marcina Minora. 

Autor oddał artystyczny hołd klasykom poprzez nastrojowe, budzące wyobraźnię prace, pełne głębokich barw i niezwykłych niuansów. Chwilami mroczne, chwilami zabawne, zawsze trzymające w napięciu, niepozwalające na obojętność. Minor rozbudza emocje i ciekawość, pokusę podążania za fabułą (czasami z dusza na ramieniu) w dążeniu do wyczekiwanego szczęśliwego zakończenia.  

Szczęśliwe zakończenia baśni są bardzo ważne, gdyż budują w nas pokłady optymizmu. Czytajmy zatem dzieciom baśnie, by znajdowały w sobie siłę do walki z przeciwnościami, a w sercu wiarę w zwycięstwo dobra.                       

(Agnieszka Karp-Szymańska) 


Wystawa została stworzona we współpracy z Wydawnictwem Media Rodzina z okazji premiery najnowszego wydania baśni Wilhelma i Jakuba Grimmów – wyjątkowego wyboru i przekładu Elizy Karmińskiej, na podstawie II wydania z 1819 roku.  Jest to jeden z najwcześniejszych zbiorów niemieckich badaczy, bez późniejszych fragmentów zabarwionych zbędnym, dydaktycznym podejściem. 

Książka dostępna na https://www.mediarodzina.pl

error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram