Program Katowice

Piątek
  • 25 sierpnia 2023 10:30 - 11:15
    Drugie życie książki. Warsztaty wyplatania papierowej wikliny

    Miejsce: MBP Katowice, Filia nr 3, Gliwicka 93
    Wiek: 10+

    Zarezerwuj

    Zastanawiacie się, co zrobić ze stertą makulatury zalegającą w szafach i starymi książkami? Dobrze trafiliście! Dzięki naszym warsztatom wyplatania papierowej wikliny dowiecie się, jakie cuda można wyczarować ze starej gazety! Chcesz zostać właścicielem oryginalnej podkładki z makulatury? Przyjdź na darmowe warsztaty! Autorskie warsztaty rodzinne stworzone pod okiem ekipy animatorów portalu Ekorodzice.pl.

    Partner warsztatów: Euroclear Bank SA/NV.

    Zarezerwuj

  • 25 sierpnia 2023 11:30-12:15
    Poznajcie krasnala w krzywej czapce - spotkanie z Wojciechem Widłakiem - autorem m. in. serii “Pan Kuleczka”, “Wesoły ryjek”

    Miejsce: MBP Katowice, Filia nr 3, Gliwicka 93
    Wiek: 6+

    Zarezerwuj

    Wojciecha Widłaka nie trzeba państwu przedstawiać. Jeden z najpopularniejszych autorów piszących dla dzieci tym razem opowie o książce napisanej na zlecenie Instytutu Książki, w ramach kampani “Mała książka - Wielki człowiek”.

    Poza tym że jest mądra i piękna, ma pewną właściwość - może zmieniać świat. Co prawda - ten najmniejszy, najbliższy dziecku, ale przecież to najważniejszy ze światów.

    Wydarzenie jest współorganizowane z Instytutem Książki, finansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Mała książka - Wielki człowiek"

    Zarezerwuj

  • 25 sierpnia 2023 12:30-13:30
    Z wizytą u krasnala w krzywej czapce - warsztat plastyczny z ilustratorką Aleksandrą Krzanowską

    Miejsce: MBP Katowice, Filia nr 3, Gliwicka 93
    Wiek: 5+

    Zarezerwuj

    Czy mieliście kiedyś znajomego krasnala? Okazuje się, że to niezwykły przyjaciel. Wspólnie zastanowimy się jak odnaleźć zagubiony czas i co zrobić by zatrzymać cenne wspomnienia.

    Dzieci pod okiem ilustratorki stworzą pocztówki, na których przedstawią najpiękniejsze wydarzenia z wakacji. W domu, jeśli będą chciały, będą mogły je wysłać.

    Wydarzenie jest współorganizowane z Instytutem Książki, finansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Mała książka - Wielki człowiek"

    Zarezerwuj

  • 25 sierpnia 2023 16:00 - 17:00
    Wędrówka Nabu - warsztat z ilustratorką Joanną Rusinek (wydarzenie ODWOŁANE ze względu na chorobę ilustratorki)

    Miejsce: Galeria Rondo Sztuki, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
    Wiek: 8+

    Zarezerwuj

    Dla dziecka nie ma nic ważniejszego niż dom. Właściwie nie tylko dla dziecka. Dla każdego z nas. Czy potrafimy sobie wyobrazić sytuację, w której musimy opuścić dom? Bohaterka książki jest bardzo odważną dziewczynką. Podejmuje wyzwanie, wyrusza w długą podróż.

    Podczas artystycznego warsztatu dzieci odbędą część podróży wraz z Nabu. Same zdecydują jak będzie ona przebiegać i z jakimi wyzwaniami się zmierzy. Warsztat w szczególny sposób rozwijają wyobraźnię i empatię, ale także wrażliwość artystyczną dzieci.

    Zarezerwuj

  • 25 sierpnia 2023 17:15-18:00
    Wydarzenie specjalne na wystawie polsko-ukraińskiej “Czytanie relacji” wraz z aktywnościami dla dzieci

    Miejsce: Galeria Rondo Sztuki, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
    Wiek: b/o
    Wystawa dostępna od 4.08.2023 do 4.09.2023

    Zarezerwuj

    Świat jest wypełniony wieloma relacjami. Niektóre dają nam szczęście i poczucie bezpieczeństwa, inne sprawiają, że wątpimy w sens naszych starań.

    Mają na nas bardzo silny wpływ, ale my także mamy wpływ na nie.

    W dynamicznie zmieniającym się świecie budowanie dobrych relacji, szczególnie wśród dzieci, wydaje się ważniejsze niż kiedykolwiek.

    W tym niełatwym zadaniu pomagają książki. Na wystawie „Czytanie Relacji” chcemy Wam przedstawić 18 książek polskich i ukraińskich twórców, które poprzez wyjątkowe historie i poruszające piękno dają siłę i wiarę w dobrą przyszłość, a przede wszystkim pomagają budować mocne fundamenty relacji.

    Mamy nadzieję, że dwie drogi po dwóch stronach wystawy złącza się w spotkaniu, a to spotkanie przerodzi się w przyjaźń.

    Polscy ilustratorzy, których prace znajdziecie na wystawie to: Józef Wilkoń, Emilia Dziubak, Paweł Pawlak, Maciej Szymanowicz, Marianna Sztyma, Iwona Chmielewska, Joanna Concejo, Joanna Rusinek, Dominika Czerniak-Chojnacka.

    Ukraińscy ilustratorzy, których prace zobaczycie to: Khrystyna Lukaschuk, Oksana Draczkowska, Kateryna Shtanko, Masha Foya, Rostislav Popsky, Anastazja Stefurak, Romana Romanyshyn, Andriy Lesiv, Oksana Bula, Grasya Oliyko.

    Wydarzenie jest współorganizowane z Instytutem Książki, finansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Mała książka - Wielki człowiek"

    Zarezerwuj

Sobota
  • 26 sierpnia 2023 10:00-11:00
    Pan Poeta Show - zajęcia dla wysoko wrażliwych dzieci

    Miejsce: Muzeum Śląskie, sala edukacyjna B, T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 4+

    Zarezerwuj

    Jak mówi sam Pan Poeta, dzieciństwo powinno być woow i takie też są jego warsztaty! Na każde Show zabiera ponad dwieście rekwizytów do kreatywnych zabaw. Okulary, przebrania, baloniki, pacynki, a nawet morze! Jak można zabrać morze nad morze? Otóż to możliwe! Dzięki tym i innym zabiegom dzieci są zaangażowane w bajkę, lepiej pamiętają jej treść i zapominają o smartfonach, tabletach i innych internetach.

    Poprzez zabawę zajęcia wspomagają integrację sensoryczną i rozwijają koordynację wzrokowo-słuchowo- ruchową. Nie zabraknie zabaw rytmicznych, językowych, rozwijających słuch fonematyczny.

    Małe grupy pozwalają na pracę we własnym tempie i na poszanowanie indywidualnych potrzeb dzieci.

    Partner warsztatów: Euroclear Bank SA/NV.

    Zarezerwuj

  • 26 sierpnia 2023 10:00-12:00
    PapieroveLove - kreatywne warsztaty z Justyną Mazur-Kiwer

    Miejsce: Siedziba ING Banku Śląskiego w Katowicach przy ul. Sokolskiej 34 (parter)
    Wiek: 6+

    Zarezerwuj

    Papier jest fascynujący. Zadrukowane kartki mają moc przenoszenia nas w czasie i przestrzeni, przechowują ważne informacje. Jednak, gdy ich czas dobiega końca, łatwo zmienić ich kształt i dać nowe życie.

    Papier można moczyć, barwić i kleić. Kiedy jest mokry zaczyna być plastyczny. Podczas warsztatów powstanie papierowa rzeźba wielkości człowieka. Naszym tworzywem na warsztacie będzie papierowe archiwum, które przeniosło się do wirtualnej chmury. Pracę wykonamy wspólnie na zaprojektowanym wcześniej stelażu. Każdy uczestnik przy użyciu papieru rozmieszanego z klejem będzie nadawał kształt rzeźbie. Zapowiada się dużo radości i dużo papieru między palcami.

    Warsztat poprowadzi Justyna Mazur-Kiwer z krakowskiego Litograf Studio.

    Organizatorzy: ING Bank Śląski, Fundacja ING Dzieciom, Fundacja Sztuki Polskiej ING

    Zarezerwuj

  • 26 sierpnia 2023 12:00-13:00
    W krainie zębowej wróżki - warsztat bajkoterapeutyczny dla dzieci z Fundacją ING Dzieciom

    Miejsce: Muzeum Śląskie, sala edukacyjna A, T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 6-9 lat

    Zarezerwuj

    Zapraszamy do Krainy Zębowej Wróżki. Hania i Lucjan już czekają! Do plecaka spakujcie wyobraźnię i ciekawość, które pomogą sprostać każdemu wyzwaniu bajkowej przygody. Przygody wiodącej przez pola złośliwych krasnali ogrodowych rosnących w ziemi jak rzodkiewki, które poskromić można jedynie śmiechozolem. A także jezior, w których pływają potfory. Tak, to nie błąd, Potfora to jedna z bohaterek tej historii.

    Na warsztacie poznamy bajkę „Lucjan lew, jakiego nie było”, a także uściśniemy rękę najprawdziwszym Lucjanowi. Rzucimy się również w wir tworzenia, żeby każde dziecko wróciło do domu z własnym lwem.

    Scenariusz oparty jest o założenia bajkoterapii opisane w publikacji Fundacji Zaczytani.
    Warsztat poprowadzi Aldona Radomska-Paluchowska i wolontariusze ING.

    Zarezerwuj

  • 26 sierpnia 2023 12:30-13:30
    Współrzędne Amonu, czyli spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

    Miejsce: Muzeum Śląskie, sala edukacyjna C, T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 10+

    Zarezerwuj

    Pretekstem do spotkania są dwie książki - „Mąciciel” i „Szeptane”.
    Obie pokazują świat współczesnej młodzieży, wraz tym co dobre, ale też z wyzwaniami, frustracjami oraz zagrożeniami, z którymi młodzi ludzie mierzą się każdego dnia.
    Jak sam autor przyznaje jedna z nich powstała pod wpływem gniewu, a druga niepokoju.
    W obu przypadkach powieści wciągają bez reszty, w obu przypadkach autor ma nadzieję, że wzbudzi refleksję nie tylko w dzieciach czy młodzieży, ale też opiekunach.

    W rozmowie postaramy się rozstrzygnąć m.in:
    - Co oznacza mącenie? Dlaczego jest ważne i komu ono przeszkadza?
    - Czy nasze zachowania w sieci mogą obyć się bez konsekwencji i dlaczego tracimy zaufanie do siebie nawzajem?
    - Czy czytanie książek może uchronić młodych ludzi przed manipulacją? Czy może wystarczy, że wykształcimy w nich potrzebę samodzielnego myślenia?
    a także
    - Dlaczego książki Pawła Beręsewicza są niezwykle atrakcyjne (także) dla młodych chłopaków oraz jaką rolę w książkach czytanych przez chłopaków pełnią dziewczyny.

    Zarezerwuj

Niedziela
  • 27 sierpnia 2023 10:00 - 12:00
    Smoczy plener literacko-artystyczny z udziałem Barbary Sadurskiej i Marcina Minora

    Miejsce: Muzeum Śląskie, ogród/sala edukacyjna A, T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 8+

    Zarezerwuj

    Matylda - bohaterka książki „Srebrny smok” - odliczała dni do momentu, kiedy razem z mamą i tatą wejdzie na pokład samolotu, który zabierze ją do kraju smoków.

    Czasem nie wszystko jest takie jak byśmy chcieli, ale to nie znaczy, że nie jest początkiem wspaniałej przygody, bo oto w domu dziadka, w którym była zmuszona spędzić wakacje, karnisze przypominają skrzydlate smoki a lampy mają postać otwartych pysków z rozdętymi nozdrzami… na podstawie książki „Srebrny smok”- Barbara Sadurska - poprowadzi warsztat kreatywnego opowiadania. Marcin Minor natomiast nauczy uczestników jak stworzyć portrety smoków.

    Zarezerwuj

  • 27 sierpnia 2023 10:00-11:00
    Różni, ale tacy sami - ABC Empatii

    Miejsce: Muzeum Śląskie, sala edukacyjna B, T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 4-6 lat

    Zarezerwuj

    Warsztat - poprzez zabawę literacką ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw.

    Zrealizowany przez Czepczyński Familly Foundation na podstawie projektu i książki pod tytułem “ABC Empatii”.

    Zarezerwuj

  • 27 sierpnia 2023 11:15-12:15
    Przybij piątkę Kociej Szajce – kocia joga z Agatą Romaniuk, autorką serii "Kocia Szajka"

    Miejsce: Muzeum Śląskie, sala edukacyjna B, ul. T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 5-7 lat

    Zarezerwuj

    Co wspólnego mają śledzie, jeleń oraz teatr? Wydaje Wam się, że niewiele? A my sądzimy, że to idealna zagadka dla detektywów z Kociej Szajki! Dla nich nie ma spraw nie do rozwiązania. Mamy dla Was wspaniałą wiadomość! Już w niedzielę te szelmowskie koty będą rekrutować w swoje szeregi! Jak?

    Będziemy razem wyginać grzbiety i ćwiczyć ogony. Bo kocia joga to jest to! Działa wspaniale na ciało i ducha. Pod kierunkiem Agaty Romaniuk, autorki serii kryminałów dla dzieci o Kociej Szajce, będziemy ćwiczyć kocią jogę na trawie. Przyjdź i poznaj podstawowe figury: koci grzbiet, ogon do nieba i pręgowany precel. Oprócz kociej jogi będziemy się też uczyć improwizować bajki i miauczeć na głosy.

    Zarezerwuj

  • 27 sierpnia 2023 12:30-13:30
    Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel

    Miejsce: Muzeum Śląskie, sala edukacyjna C, T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 6+

    Zarezerwuj

    Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest autorką wielu książek dla dzieci, bajek terapeutycznych, słuchowisk, telewizyjnych wieczorynek, laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. im. Czesława Janczarskiego, nagrody im. Kornela Makuszyńskiego oraz Polskiej Sekcji IBBY. Inspiracją do spotkania jest książka: “Lucjan lew, jakiego nie było”, wydana przez Fundację ING Dzieciom.

    Książka opowiada o przyjaźni, odwadze i wytrwałości. Inspiruje dzieci do mierzenia się z problemami oraz budowania swojej niezależności. Ilustracje wykonane przez Jonę Jung ożywiają postaci, które zadomawiają się w sercu. To wszystko powoduje, że młody czytelnik z łatwością utożsamia się z bohaterami i przeżywa razem z nimi podróż przez pełną niezwykłych stworzeń krainę Zębowej Wróżki. Jednak jeszcze ważniejsza jest droga, którą główna bohaterka, pokonuje we własnej głowie - od uczucia zagubienia i opuszczenia, po radość, jaką daje odwaga i wolność.

    Książka dostępna za darmo w wersji elektronicznej pod adresem: http://www.ingdzieciom.pl/, niedostępna w księgarniach tylko w bibliotekach, szpitalach i innych instytucjach związanych z czytelnictwem dziecięcym i biblioterapią.

    Zarezerwuj

  • 27 sierpnia 2023 13:00 - 16:00
    Ostry Dyżur Literacki w księgarni Bookiestra

    Miejsce: Księgarnia Bookiestra, Pl. Wojciecha Kilara 1 (NOSPR)
    Wiek: b.o.

    Ostry Dyżur Literacki to uwielbiana akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

    Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

  • 27 sierpnia 2023 16:00-17:30
    KONCERT FINAŁOWY - “Przyjaciel, którego nie było”

    Miejsce: NOSPR, sala kameralna, Pl. Wojciecha Kilara 1
    Wiek: b/o

    Pula wejściówek na wydarzenie została wyczerpana.

    Bajka muzyczna „Przyjaciel, którego nie było”, oparta na książce „Lucjan lew, jakiego nie było” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Pewnego poranka Hania budzi się i ze zdumieniem odkrywa, że miejsce, w którym się znajduje w niczym nie przypomina jej pokoju, a do uszu dziewczynki nie dobiegają znane dźwięki domowej krzątaniny. Na ratunek przychodzi pluszowy lew Lucjan, który pomaga Hani odnaleźć się w Krainie Zębowej Wróżki, miejscu pełnym niespodzianek, nagłych zmian i zwrotów akcji. Bohaterom nie zawsze wszystko się udaje, jednak dzięki temu, że w trudnych chwilach trzymają się razem, pokonują przeszkody, radzą sobie z przeciwnościami losu i wyzwaniami, które stawia przed nimi ta przedziwna kraina. Adaptacja fabuły na potrzeby muzycznego przedstawienia to wspólny krok podjęty przez NOSPR oraz Fundację ING Dzieciom w celu tworzenia wartościowych i społecznie zaangażowanych produkcji dla dzieci oraz ich rodzin.

    Premiera odbędzie się w Sali kameralnej NOSPR, a udział w niej będzie nieodpłatny, dzięki finansowemu wsparciu Fundacji ING Dzieciom.

    Książka “Lucjan. Lew, jakiego nie było” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel została wydana w 2005 roku z inicjatywy ING Banku Śląskiego. Premiera rozpoczęła program “W towarzystwie lwa”, który swoim zasięgiem objął szpitale dziecięce w całym kraju i opierał się na dobroczynnym wpływie bajkoterapii na dzieci przeżywające trudności związane z chorobą. W osiemnaście lat po premierze książka wciąż pomaga dzieciom, co pokazuje jej uniwersalny i ponadczasowy charakter – mówi Joanna Dymna-Oszek, Dyrektor Biura Zarządu ING Banku Śląskiego, Prezes Fundacji ING Dzieciom.

    Za realizację przedstawienia odpowiada duet reżysersko-dramaturgiczny Sławomir Szczurek i Grzegorz Górny, który w swoich pracach podejmuje ważne społecznie tematy. Twórcy wspólnie zadebiutowali spektaklem „Posągowa” inspirowanym historią francuskiej rzeźbiarki Camille Claudel, odważnie poruszając temat zdrowia psychicznego. Autorem tekstu adaptacji opowiadania jest Grzegorz Górny, którego dramat „Ojcze mój” znalazł się pośród 40 tytułów zakwalifikowanych do drugiego etapu tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

    Czy zdarzyło Wam się być niezadowolonymi z prezentu, jaki otrzymaliście? Czy rozczarowanie bardziej dotyka obdarowanego, obdarowującego czy podważa wartość samego podarunku?
    Przyjaźń nie jest ofiarowana nikomu raz na zawsze. Zmienia się i dojrzewa. Rodzi się w bólach niczym stałe zęby. Bohaterowie spektaklu familijnego „Przyjaciel, którego nie było” przemierzą ze sobą niezwykłą drogę, a początek ich znajomości nie będzie należał do udanych.
    Czy towarzyszące pierwszemu kontaktowi niedocenienie kogoś może przerodzić się w wartościową przyjaźń, której nie będą w stanie zachwiać wspólne, nawet niełatwe doświadczenia?
    Zapraszamy w pełną humoru i nieprzewidzianych zwrotów akcji muzyczną podróż w kierunku przyjaźni, jakiej nie było
    – opowiada Sławomir Szczurek.

    Pula wejściówek na wydarzenie została wyczerpana.

Wystawy
error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram