Program Katowice

Ostry Dyżur Literacki
  • 17 sierpnia 2024 11:00 - 14:00
    Ostry Dyżur Literacki w Księgarni BIKSA

    Miejsce: Księgarnia BIKSA, Plac Miarki 1
    Wiek: b/o
    Wstęp: darmowy, bez rezerwacji

    Ostry Dyżur Literacki to uwielbiana akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.
    Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

    Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2024 r.

    Rezerwacja nie jest wymagana - można przyjść w dowolnym momencie w godzinach 11:00 - 14:00.

Piątek
  • 23 sierpnia 2024 10:00-12:30
    Tajemnice starej walizki – Wystawa, warsztaty i gra wokół książki Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”

    Miejsce: MBP Katowice, Filia nr 3, Gliwicka 93
    Wiek: 7-9

    Zarezerwuj

    Czasami najciekawsze historie ukryte są w najprostszych przedmiotach… Postaramy się wam to udowodnić podczas spotkania warsztatowego, które zakończy się grą terenową inspirowaną książką Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”, wydanej w ramach programu Mała Książka - Wielki Człowiek.

    Wraz z jej bohaterką – Gabrysią, na nowo przeżyjemy jej wakacyjną przygodę, odkrywając opowieści, które zostały zapisane w jej rodzinnych pamiątkach.

    Wydarzenie współorganizowane z Instytutem Książki.

    W ramach wydarzenia:
    10:00-10:30 - Inauguracja wystawy ilustracji Emilii Dziubak „Wnuczka antykwariusza”
    10:30-11:30 - Warsztaty dookoła książki Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”
    11:30-12:30 - Gra terenowa do książki Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”

    Zarezerwuj

  • 23 sierpnia 2024 13:00 - 14:30
    Nienażarte żarty, czyli o humorze słów kilka - Warsztaty z ilustratorką Niką Jaworowską-Duchlińską

    Miejsce: MBP Katowice, Filia nr 3, Gliwicka 93
    Wiek: 7-9

    Zarezerwuj

    Pomysł na książkę o Rysiu, który płata wszystkim figle, narodził się z rozmów z młodymi ludźmi o poczuciu humoru i granicach.

    Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania, czy i jakie powinny być granice żartu? Dlaczego coś jednych śmieszy, a innych nie? Czy można nauczyć się poczucia humoru? Czy potrafimy śmiać się z samych siebie? Porozmawiamy również o sile przyjaźni.

    Ale to nie wszystko! Będziemy zgadywać, wymyślać i rysować krótkie historie w trzech kadrach. I nie tylko.

    Spotkanie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Świetlik.

    Zarezerwuj

  • 23 sierpnia 2024 15:00-17:30
    Skąd się biorą pieniądze? – Wydarzenie specjalne z Zofią Stanecką, autorką serii o Basi

    Miejsce: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, ul. Jagiellońska 25
    Wiek: 6+

    Zarezerwuj

    Skąd się biorą pieniądze? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta - zwłaszcza dla dzieci. Na trudne pytania najlepiej odpowiada się w odpowiednim towarzystwie, a takim z pewnością jest Basia, bohaterka serii stworzonej przez Zofię Stanecką oraz sama autorka. Dziewczynka również mierzy się z tym problem, kiedy podczas zakupów szybko okazuje się, że to, co wydaje się darmowe wcale takie nie jest oraz, że nie zawsze można kupić tego, na co ma się ochotę. Jeśli więc chcecie odpowiedzieć sobie na parę trudnych pytań z ekonomii, a jednocześnie spędzić czas w towarzystwie Basi, weźcie udział w spotkaniu.

    Wydarzenie organizowane w partnerstwie z Fundacją ING Dzieciom.
    Spotkanie odbędzie się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, w którym znajdują się najprawdziwsze sztabki złota - zaplanowaliśmy więc zwiedzanie!

    W ramach wydarzenia:
    - 15:00-16:00 - Zwiedzanie gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach
    - 16:00-17:30 - Spotkanie z Zofią Stanecką, autorką książki “Basia i pieniądze”

    Zarezerwuj

Sobota
  • 24 sierpnia 2024 10:00-11:00
    MAPA.JA – Warsztaty plastyczne z Niką Jaworowską-Duchlińską

    Miejsce: Muzeum Śląskie, sala edukacyjna A, T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 8+

    Zarezerwuj

    A gdyby tak narysować mapę samego siebie? Kto zna nas lepiej niż my sami?

    Zmierzymy się z nazwaniem i narysowaniem tego co mamy w naszych głowach, brzuchach, a nawet w piętach. Może naszym ciałem, myślami i emocjami kieruje zespół małych fachowców? A może jesteśmy samowystarczalni? Co się dzieje w razie awarii, a co podczas snu? Wybierzmy się w podróż do wewnątrz siebie!

    Podczas spotkania na dużych arkuszach papieru stworzymy autoportrety "od wewnątrz" w postaci mapy, którą włożymy między okładki. Przygotujemy legendę do mapy, by nigdy się nie zgubić – Książkę swojego imienia.

    Zarezerwuj

  • 24 sierpnia 2024 11:30-13:30
    Klucz do królestwa wyobraźni – spotkanie i warsztat artystyczny z dr Katarzyną Stanny

    Miejsce: Muzeum Śląskie, sala edukacyjna A, T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 10+

    Zarezerwuj

    11:30-12:00 - Spotkanie wokół książki "Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji" autorstwa dr Katarzyny Stanny. Spotkanie poprowadzi dr Monika Chrabąszcz -Tarkowska

    12:00-13:30 - Warsztat artystyczny, podczas którego uczestnicy będą mogli stworzyć własne interpretacje festiwalowego plakatu. W tej edycji widnieje na nim klucz - mamy nadzieję, że w pracach stworzonych pod okiem autorki plakatowej ilustracji - Katarzyny Stanny - zobaczymy rozmaite fantastyczne światy, które tylko czekają, by tym właśnie kluczem otworzyć do nich wrota.

    Zarezerwuj

  • 24 sierpnia 2024 12:30 - 14:00
    Zagadka skradzionych kluczy – Spotkanie oraz gra detektywistyczna z Katarzyną Wasilkowską oraz Niką Jaworowską-Duchlińską

    Miejsce: Muzeum Śląskie, ogród/sala edukacyjna C, T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 7+

    Zarezerwuj

    Czy są wśród Was miłośnicy detektywistycznych wyzwań? Jeśli tak, to z pewnością polubicie Mieszka – chłopca, który bez problemu rozwiązuje wszystkie domowe zagadki! Pomimo niebywałych zdolności śledczych, bohater jeszcze nie wie, kim zostanie w przyszłości. Na pewno chciałby zostać kimś! A Wy? Jakie macie plany? Może zechcecie nam o nich opowiedzieć? A może rozwiążemy wspólnie jakąś zagadkę? Czekamy na Was!

    W ramach wydarzenia:
    12:30-13:00 - Spotkanie do książki “Mieszko Detektyw”
    13:00-14:00 - Gra terenowa do książki “Mieszko Detektyw”

    Zarezerwuj

Niedziela
  • 25 sierpnia 2024 10:00-11:00
    Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie! – Spotkanie z Katarzyną Rygiel

    Miejsce: Muzeum Śląskie, sala edukacyjna B, T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 9+

    Zarezerwuj

    Fabuła książki, która stała się inspiracją jest ekscytująca: Leon, którego mama pracuje w galerii sztuki, a tata jest malarzem, poznaje zjawiskowego Tygrysa z obrazu Henriego Rousseau. Zwierzak wprowadza chłopca w fascynujący świat sztuki. Objaśnia, czym jest perspektywa, pokazuje, jak operować kolorami, światłem i cieniem. Przeskakują pomiędzy obrazami Van Gogha czy Moneta, które nagle ożywają.

    Na spotkaniu warsztatowym z autorką, nie tylko poznamy kulisy powstania książki, ale spróbujemy własnych sił w łączeniu barw. Posłużą nam do tego nie tylko farby, ale także mięciutkie motki kolorowych włóczek.

    Na koniec uczestnicy stworzą własne dzieła w zupełnie zaskakujący sposób. Będzie je można nie tylko podziwiać, ale też pogłaskać!

    Zarezerwuj

  • 25 sierpnia 2024 11:15-12:30
    Masz prawo być sobą! – Warsztat psychologiczno-plastyczny z Urszulą Młodnicką i Agnieszką Waligórą

    Miejsce: Muzeum Śląskie, sala edukacyjna A, ul. T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 6+

    Zarezerwuj

    Każdy ma prawo do bycia sobą, czyli bycia takim, jakim jest naprawdę. Dlatego czasem trzeba stawać we własnej obronie oraz dbać o siebie i swoje granice. Jak? O tym dowiecie się na warsztatach, które poprowadzi autorka bestsellerowej serii książek o Pinku. Podczas warsztatu będziemy czytać, rysować, dyskutować, a także przygotowywać własne słoiki mocy!

    Zarezerwuj

  • 25 sierpnia 2024 12:30-13:30
    Możesz więcej niż myślisz! – Warsztat psychologiczne z Martyną Brodą

    Miejsce: Muzeum Śląskie, sala edukacyjna C, T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 9+

    Zarezerwuj

    Stres – nieodłączny towarzysz codzienności niejednego i niejednej z nas. Zdarza się, że stoi on na przeszkodzie, by z odwagą sięgać po marzenia. Na szczęście plastyczność naszego mózgu pozwala nam na radzenie sobie z wyzwaniami jakie przynosi ze sobą każdy kolejny dzień. Jesteście ciekawi w jaki sposób mniej się stresować, lepiej koncentrować i wydajniej działać? Chcielibyście poznać skuteczne techniki relaksacyjne i oddechowe, które pomogą Wam lepiej radzić sobie ze stresem? Jeśli tak – przyjdźcie na warsztat z Martyną Brodą, która pokaże Wam, że możecie więcej niż myślicie.

    Zarezerwuj

  • 25 sierpnia 2024 14:30-16:00
    Bądź DZIKI! Tutu i zwierzęta - Autorskie warsztaty plastyczne z Piotrem Karskim

    Miejsce: Muzeum Śląskie, sala edukacyjna C, T. Dobrowolskiego 1
    Wiek: 3-6

    Zarezerwuj

    Zastanawiałeś się kiedyś jak to by było zostać na jeden dzień ośmiornicą, wielorybem, kangurem, dzikiem, niedźwiedziem, nietoperzem albo ślimakiem? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak albo nie, koniecznie zapisz się na warsztaty edukacyjno-plastyczne z Piotrem Karskim – autorem i ilustratorem książek „W Góry!”, „W Morze!”, ”Złapię Cię! Tutu i Pojazdy”, „Kim Jesteś? Tutu i Zwierzęta” i poczuj się jak zwierz!

    Będziemy
    skakać, pływać, odpoczywać
    malować, wycinać, rysować
    hałasować i… łobuzować.

    Koniecznie załóżcie ubrania, które mogą pobrudzić i zanurzcie się po uszy w świat dzikich zwierząt. Grrrr!

    Zarezerwuj

  • 25 sierpnia 2024 17:30 - 18:30
    Karnawał zwierząt - niezwykłe spotkanie z muzyką Camille’a Saint-Saënsa i poezją Piotra Kamińskiego

    Miejsce: NOSPR w Katowicach, plac Wojciecha Kilara 1
    Wiek: 6+

    Zarezerwuj

    Kiedy w II połowie XIX wieku Camille Saint-Saëns skomponował cykl miniatur pod wdzięcznym tytułem Karnawał zwierząt, nie mógł przewidzieć, że utwór, napisany dla żartu i celów prywatnych, zyska ogromną popularność i stanie się inspiracją dla innych artystów, m.in. poetów, reżyserów operowych i choreografów.

    Polskie Wydawnictwo Muzyczne postanowiło wydać polską wizję „Karnawału zwierząt” z tekstami Piotra Kamińskiego, w opracowaniu graficznym Joanny Rusinek.

    Powstała publikacja niezwykła, w której pod warstwą tekstową i ilustracyjną ukryta jest muzyka w mistrzowskim wykonaniu. Całość dopełnia audiobook w interpretacji Piotra Fronczewskiego. Muzyka i słowa – stały się naszą inspiracją do zorganizowania spotkania w partnerstwie z NOSPR.

    W ramach wydarzenia zapraszamy na niezwykłe oprowadzanie po zachwycających i inspirujących przestrzeniach. Następnie spotkanie, a także (a jakże!) słuchanie, by w finale urządzić turniej poetycki!

    Przekonacie się, że muzyka i literatura doskonale się dopełniają.

    Zarezerwuj

Wystawy
error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram